Aukciós piac (meghatározás, példa) Hogyan működik?

Mi az aukciós piac?

Az Aukciós Piac egy olyan szakasz a vevők és az eladók számára, ahol versengő ajánlatok és ajánlatok megtételével kereskedhetnek részvényekkel, és olyan áron hajtják végre, ahol a vevő legmagasabb ajánlata és az eladó legalacsonyabb ajánlati ára egyezik.

Példa

Tegyük fel, hogy a vevő érdekelt az ABC ltd. Részvényeinek megvásárlásában. A piacon, amely részvényenként 101 dollárral kereskedik. Ő 101,05, 101,10, 101,15, 101,20, 101,25, 101,30, 101,15, 101,30, 101,30, 101,30 dollár áron tesz hasonló ajánlatokat, hasonlóan az eladóhoz, aki hajlandó eladni ugyanazt a társaság részvényét a piaci ajánlati áron, mint 101,30, 101,35, 101,40, 101,45, 101,5, 101,55. Ebben a forgatókönyvben a legmagasabb ár, amelyet a vevő kész fizetni, és a legalacsonyabb ár, amelyet az eladó kész elfogadni, 101,30 USD; ezért a kereskedést 101,30 dolláron hajtják végre, és az ABC ltd jelenlegi részvényárfolyama 101,30 dollár lesz. Míg a vevő összes többi ajánlata, és megkérdezi, hogy az eladó függőben van-e, amíg licitál, megkérdez, és a piacon végrehajtott következő kereskedéseket.

Hogyan működik az aukciós piac folyamata?

A folyamat eltér az OTC piacon alkalmazottaktól, mivel a vevő és az eladó között nincsenek közvetlen tárgyalások.

  • A vevő több ajánlatot tesz a piacon a piacon elérhető kívánt pénzügyi eszközzel.
  • Az eladó több ajánlatot tesz a piacon a kívánt pénzügyi eszközzel.
  • A megrendelés-egyeztetési mechanizmus arra összpontosít, hogy a vevő a legmagasabb és az eladó által a legalacsonyabb ajánlati árat adja meg.
  • Ha a legmagasabb vételi és a legalacsonyabb eladási ár egyezik, akkor a kereskedést az adott értékpapírokkal hajtják végre, és ezen a mechanizmuson döntenek az aktuális piaci árról.
  • Ha az ajánlat és az ajánlat ára nem egyezik, akkor a megrendelés állapota függőben marad.
  • A végrehajtott megbízás elszámolásra kerül feldolgozásra a csere szabályai szerint.
  • Általában az aukciónak egy eladója és több vevője van. Ebben azonban több vevő és eladó van.
  • Folyamatos folyamat az aktuális piaci ár eldöntésére ezen megbízási menetelés révén;
  • Az aukciós piacok dupla aukciós piacnak is nevezik ezt a kifejezést, mivel ez lehetővé teszi a vevőknek és az eladóknak, hogy egy adott ajánlat- és ajánlatlistából olyan árat nyújtsanak be, amelyet elfogadhatónak éreznek. Amikor a vételi és eladási ár egyezik, a kereskedés végrehajtásra kerül.

Példa

A chicagói árutőzsde (CME) és a New York-i tőzsde még mindig az aukciós piac nyílt kiáltási rendszerében működik. Elektronikus kereskedési módszer, amely többé-kevésbé továbbra is az aukciós piaci rendszer elve szerint működik, de elektronikus úton, és minden vevő és eladó hozzáférést biztosít a vételi és eladási árhoz a kiállított piacon, és meghozza saját döntését. Ugyanígy a csökkentett költség, a kereskedelem végrehajtásának sebességének javulása a nyílt emberi felháborodás sebességével összehasonlítva, a környezet, amely ma már kevésbé sérülékeny a manipulációval szemben, valamint az elektronikus rendszer elérhetősége bármely otthoni számítógép és okostelefon számára ingyenesen, összehasonlítva a nyílt kiáltással aukciós piac, népszerűséget teremtett az elektronikus kereskedési módszerhez való alkalmazkodáshoz.

Ahogy telt az idő az új technológia feltalálásával, minden tőzsde adaptálta az elektronikus kereskedési rendszer módszerét. 2007-től még az NYSE is átalakult a szigorúan az aukciós piacon működő hibrid piactól, amely mind az elektronikus, mind az aukciós piacon működik. Egyes részvényekkel továbbra is a tőzsdén kereskednek, amelynek rendkívül magas az ára.

Az aukciós piacon a vevőként és eladóként tevékenykedő brókerek, akik ügyfeleiket versenyképes ajánlatok és kereskedési ajánlatok megtétele érdekében képviselik, a tőzsdei szabályok kötelezik. Sok ilyen piacon kereskedő befektető folyamatosan figyelemmel kíséri a kereskedési gödör híreit és hangulatát.

Állampapír-aukció

Számos ország számos kormánya tartja az aukciót az értékpapírjairól a piacon, amely minden nyilvános és nagy pénzügyi intézmény számára nyitott. Az ajánlatokat többnyire elektronikus úton fogadják el, és két csoportba osztják, amelyek versengenek az ajánlatokért és a nem versengő ajánlatokért. Ahol a nem versengő vevők részesülnek előnyben, és garantáltan az ajánlati összeg minimális és maximális határának megfelelő összeg után számos értékpapírt kapnak. Versenyképes ajánlatok esetén az aukció lezárása után az ajánlatokat felülvizsgálják, és az egymással versengő ajánlatokat, amelyek az ajánlati áranként vannak felsorolva, és a fennmaradó értékpapírokat magasabbra, alacsonyabbra értékesítik.

Például az Egyesült Államok kincstára aukciókat tart bizonyos kormányzati tevékenységek finanszírozására.

Aukciós piac és kereskedői piac

A következők a következők közötti különbségek:

Aukciós piacKereskedők piaca
MeghatározásAz a piac, ahol a vevők versenyképes ajánlatokat adnak meg, az eladók pedig versenyképes ajánlatokat, a legmagasabb vevői ajánlatot, a legalacsonyabb eladási ajánlat pedig egyezik és kereskednek az adott pénzügyi eszközzel.Pénzügyi piaci rendszer, amelyben számos kereskedő könyveli el azokat az árakat, amelyekért az adott instrumentum értékpapírját megveszik vagy eladják.
Aktuális ár egyezésA vevő ajánlatának legmagasabb ára és az eladó által a legalacsonyabb ár, amikor egyezik a megrendelés.A „kereskedő” néven „kereskedőnek” nevezett vállalat likviditást és átláthatóságot teremt, elektronikusan megjelenítve az árakat, ahol a vevők és az eladók ajánlatai láthatók.
A piac tartalmaA határidős és opciós piacok aukciós piacok.OTC értékpapírok piaca és a Korm. az értékpapír-piac a kereskedők piaca.
ÖsszpontosítsonRendelés által vezérelt piacokIdézet által vezérelt piacok
PéldaAz értékpapír vásárlója ajánlatot tett az ABC kft. Részvényére. Ára körülbelül $ 250 $ -os 249,2, 249,3 $, $ 249,4, 249,5 $, míg az eladónak tegye ajánlatok ár ugyanaz a cég részesedése $ 249,5, 249,6 $, $ 249,7, 249,8 $. Ezért a vevő legmagasabb árajánlata és az eladó által kínált legalacsonyabb ár, 249,5 USD kerül egyeztetésre, a megbízás végrehajtásra kerül, és a piac jelenlegi ára 249,5 USD.A kereskedő elegendő számú XYZ vállalattal rendelkezik más piaci döntéshozóknál, 350 USD / 360 USD áron, és hajlandó eladni bizonyos mennyiségeket a piacon. Tehát a kereskedő ajánlatkéréssel 345 USD / 355 USD értékben tehet fel árajánlatot, így a befektetők, akik ezt az értékpapírt szeretnék megvásárolni, 5 dolláros kedvezményt kapnak a kereskedőtől, hogy összehasonlítsák őket más piaci döntéshozókkal. Csakúgy, mint egy eladó, inkább más piaci döntéshozóknak szeretne eladni, mivel a kereskedő 5 dollárral alacsonyabb árat ajánl, mint más piaci döntéshozók.

Következtetés

Bár az aukciós piac világfolyamatában a technológiák terén alkalmazott innováció és a különféle tőzsdék felügyeleti politikája szintén nyílt felkiáltásról elektronikus kereskedési rendszerre változott. Ennek a piacnak a célja a vevők és az eladók lehető leghatékonyabb összekapcsolása. Bár a munkamódszer idővel megváltozott, az elv minden piaci műveletnél ugyanaz marad, mint az aukciós piacon.